Historia prawdziwa

Neony kiedyś i dziś reklama i dekoracja

Historia neonów stosowanych jako lampy wyładowcze,  sięga  1905 roku. Wtedy to po raz pierwszy, neon pojawił się w postaci giętej szklanej, świecącej rurki, wypełnionej azotem lub dwutlenkiem węgla, wykorzystywanej jako reklama świetlna. Z czasem azot i dwutlenek węgla zastąpiono neonem oraz innymi tańszymi gazami szlachetnymi , które dzięki wyładowaniom elektrycznym dawały ładne, jasne światło. Kolejnym krokiem, który sprawiał, iż neony były bardziej atrakcyjne i coraz częściej wykorzystywane w reklamach, było nadanie koloru świetlnym rurkom poprzez zmieszanie składu gazów,  nadanie koloru szklanej rurce lub zastosowanie proszku wewnątrz rurki czyli tak zwanego luminoforu, który stosuje się w przypadku rurek wypełnionych  rtęcią, neonem czy też argonem.

Pomysł wykorzystania rurek neonowych na skalę przemysłową wykorzystał w 1910, a opatentował w 1915 roku francuski naukowiec  Georges Claude.

Jedną z najprostszych i najtańszych form neonowych rurek, które po zgaszeniu były transparentne, a podczas świecenie intensywnie czerwone, pierwszy raz zastosowano do oświetlenia wejścia francuskiego Grand Palais podczas obywających się wówczas targów.

W celach typowo reklamowych, pierwszy neon został wykorzystany w 1912 we Francji i była to reklama salonu fryzjerskiego.

Z czasem popularne neony zaczęły być wypierane poprzez lampy fluorescencyjne, a ponownie do łask wróciły po wprowadzeniu na rynek sterowników do neonów, które dawały możliwość animacji oraz podświetlania przestrzennych form.

W Polsce największa popularność neonów wykorzystanych w przestrzeniach publicznych  przypada na lata 60-te i 70-te XX wieku. W tym okresie pełniły funkcję informacyjną jak również dekoracyjną, dlatego z czasem oprócz prostych treści/komunikatów typu „CUKIERNIA”, „PIEKARNIA”, „KWIACIARNIA”, itd., pojawiały się neony animowane, a ich projekty tworzyli polscy artyści, graficy i architekci

W latach 80-tych neony stawały się elementem przestrzeni miejskich, które z czasem powoli przestawały istnieć, gdyż kojarzyły się z ustrojem socjalistycznym. Powodowało to , że niegdyś żywe, wielokrotnie ruchome reklamy, ulegały niszczeniu i dewastacji.

Bogatą kolekcje neonów zewnętrznych można obecnie podziwiać w warszawskim Muzeum Neonów, które w swoich zbiorach posiada kultowe reklamy świetlne zgromadzone z całej Polski.

Czy neony możemy oglądać tylko w muzeach i czy moda na nie się skończyła? Otóż nie!

Obecnie każdy z nas może być szczęśliwym posiadaczem neonu, który stanowi nie tylko reklamę, ale przede wszystkim personalizuje nasze wnętrze, stanowi formę dekoracji, jak również jest formą oświetlenia.

Wykorzystaj neon w dowolny dla Was sposób. Ogranicza Cię tylko i wyłącznie fantazja .

Bardzo często wykorzystujemy neony w projektach wnętrz np. jako dodatkowe oświetlenie pokoi dziecięcych, w przestrzeniach restauracyjnych jako dodatkowa forma identyfikacji jak również w przestrzeniach biurowych jako oznaczenie miejsc charakterystycznych. A Wy możecie wykorzystać neon w dowolny dla Was sposób. Ogranicza was tylko i wyłącznie fantazja 😉

W ofercie naszego sklepu, znajdziecie oryginalne neony firmy Seletti, które możecie w dowolny sposób komponować. Dostępne są zarówno duże i małe litery, jak również szereg symboli, które można dodać do zaprojektowanego przez siebie napisu, np. symbol serca.

Wystarczy gniazdko elektryczne, aby móc podłączyć neon i pomysł na napis

Litery połączone są czarnymi przewodami, co dodatkowo nadaje oryginalnego wyglądu, stworzonego przez siebie napisu (nikt z nas nie jest w stanie zapanować nad układem przewodów 😉 ). Do każdego napisu dołączony jest zasilacz, którego moc uzależniona jest od ilości liter.

Jakie są potrzebne dodatkowe wymagania, aby móc udekorować swoje wnętrze? Wystarczy gniazdko elektryczne, aby móc podłączyć neon i pomysł na napis. A jeśli nie wiecie gdzie go umieścić, chętnie Wam pomożemy.

Shopping Basket